Oficjalne forum systemu WindowZ
INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Wersja do druku

+- Oficjalne forum systemu WindowZ (http://windowz.pl)
+-- Dział: Projekt: WindowZ (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: WindowZ Poradnik (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ (/showthread.php?tid=770)

Strony: 1 2 3

INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Suchenz - 28-01-2010 22:05

Wiele osób zadaje mi pytanie jak poprawnie zainstalować system, stosując kilka zasad jest to bardzo prosta czynność.

1. Dlaczego nie można instalować WindwoZa na uruchomionym systemie ?

Taki zabieg można porównać do sprzedawania spleśniałych kurczaków w biedronce, nakładanie jednego systemu na drugi to jak zmywanie pleśni i pokrywanie drobiu olejem aby udawał świeżość.
W przypadku nakładania zwykłego Windowsa XP na zainstalowanego zwykłego Windowsa XP ma to jakiś sens (w sumie dla mnie nie ma Tongue) , mamy tu do czynienia z odświeżaniem plików oraz uzupełnianiem uszkodzonych lub brakujących. Po takiej instalacji zostaje cały "syf", ustawienia kont etc. W przypadku WindowZ cześć konfiguracji przebiega już po sworzniu nowego konta,dlatego tak czy siak korzystanie ze starych kont nie jest zalecane. To tylko jeden z przykładów dlaczego nie warto tego próbować ... w sumie najważniejszym jest chyba to, że taka instalacja się nie powiedzie, ostatni raz robiłem takie rzeczy za czasów Windows 98 (z niewiedzy :E), na forum kilka osób zgłosiło, że przy takiej próbie wyskakują komunikaty błędów, dlatego jeszcze raz: NIE NAKŁADAMY SYSTEMU NA JUŻ ZAINSTALOWANY ! Jedyna opcja to użyć bootowalnej płyty i całkowicie sformatować partycję systemową.

2. Teoria, Co to jest to tajemnicze bootowanie ?

Proces uruchamiania się komputera i ładowania systemu operacyjnego do pamięci operacyjnej. W przypadku instalacji systemu jak można się domyśleć jest to ładownie się plików instalatora do pamięci operacyjnej tak aby mogły zostać uruchomione bez odpalonego systemu.

3. Jak się do tego zabrać ?

Cały "myk" z bootowaniem ma na celu sformatowanie partycji ze starym Windowsem (logiczne jest, że nie będzie możliwe usunięcie systemu w trakcie jego działania) aby wyczyścić wszystkie "śmieci".
Aby zbootować płytkę musimy spełnić dwa warunki :

a) Prawidłowo wypalić obraz płyty.
b) Ustawić kolejność bootowania w biosie.

Prawidłowe wypalanie obrazu płyty. (na przykładzie programu CDBurnerXP)

Płytę z systemem wypala się inaczej niż zwykłe dane. Jeśli zrobimy to w niewłaściwy sposób płyta nie będzie bootowalna.
Jak się do tego zabrać ...

1. Pobieramy instalkę windowz'a ( jeśli pobraliśmy w tzw "partach", musimy rozpakować jeden z nich , otrzymamy jeden plik o rozszerzeniu .iso )

[Obrazek: partyiiso.PNG]

2.Uruchamiamy program CdBurnerXP (4mb) i wybieramy opcje "Nagraj obraz iso" (oczywiście w innych programach ta opcja może się nazywać nieco inaczej.)

[Obrazek: cdburner1.PNG]

3. Ładujemy obraz płyty przy pomocy guzika "Browse"

[Obrazek: cdburner2.PNG]

4. Ustawiamy prędkość nagrywania x4-x10 (im mniejsza tym lepsza)

5. Nagrywamy system na CD ...

Stosunkowo łatwiej można zrobić to przy pomocy programu ImgBurner, opcja "Zapisz obraz na dysk"

[Obrazek: imgburn-1.png]

Ustawienie kolejność bootowania w biosie.

1.Uruchamiamy komputer i wciskamy klawisz "Del"

2.W oknie ustawień biosu szukamy opcji odpowiedzialnych za bootowanie. W różnych biosach opcje te mogą różnie się nazywać generalnie zawsze występuje tam słowo "Boot" wiec wystarczy chwile poszperać, a na 100% znajdziecie odpowiednią opcje. Interesuje nas pole o nazwie "First boot device" (urządzenie ładujące się w pierwszej kolejności), prawdopodobnie większość z was będzie miała ustawioną tą opcje na "Hard Drive", czyli ładowanie danych z dysku twardego, aby uruchomić instalator z płyty musimy ustawić pierwsze urządzenie bootujące na "CDRom".

[Obrazek: first_boot_cd_rom_bios_settings.jpg]

[Obrazek: boot-order-first-boot-device.jpg]

3. Wychodzimy z ustawień biosu pamiętając o zapisaniu konfiguracji.

[Obrazek: OWV30.f_speed.bios3-420-90.jpg]
(w tym przypadku F10:Save i potwierdzamy wpisując Y - nie sugerujcie się kolejnością bootowanych urządzeń na obrazku, ustawcie tak jak pisałem wcześniej! )

4. Po ponownym uruchomieniu komputera z prawidłowo wypalonym systemem w cdromie pojawi się nam taki komunikat "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z cd", wystarczy wcisnąć dowolny klawisz aby instalator zatrybił (Uwaga!: przy kolejnych etapach instalacji gdy komputer uruchamia się ponownie nie wciskamy już klawiszy!)

[Obrazek: rozruch.PNG]

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Grochu_kg - 04-04-2010 17:27

jak chce zgrac windowza na plytke CD to pisze ze jest za malo miejsca : O (na 2 roznych czystych plytach CD tak wyskoczylo) windowz zajmuje 698mb plytka ma 702mb miejsca i nie chce sie wgrac, jako szczegół podam, że na dysku windowz zajmuje 716mb ale to nie powinno miec nic do tego.

A w czytniku DVD laser mi się zepsuł i nie moge windowza na dvd nagrac. jestem uziemiony w tym momencie ;/ Macie jakis pomysl?

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - assasin - 04-04-2010 18:17

Nagraj tak jak masz podane powyżej i będzie dobrze. Obraz iso zajmuje 698 mb, więc nie powinno być problemu. Jeśli jednak problem pojawi się dalej. To napisz krok po kroku co i jak robisz , że tak się dzieje.

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Grochu_kg - 04-04-2010 18:33

no nagrywam tak jak powyżej, tym samym programem dosłownie tak samo. Wyskakuje, że płyta posiada za mało danego miejsca aby to nagrać (na 3 płytach testowane i to samo) ale mimo wszystko napisze jak to robie:

1.Odpalam CdBurnerXP

2.Wybieram opcje 'nagraj obraz iso'

3.Zmieniam szybkosc nagrywania na najmniejszą, czyli 8x

4.Wyszukuje plik iso z windowzem poprzez opcje "przeglądaj"

5.Ładuje plik .iso z windowzem do CDBurnerXP

6.Klikam "nagraj płytę"

No i tu benc, wyskakuje error, że "niby" jest za mało miejsca na płycie... To jest niemożliwe, testowałem to na 3 różnych płytach.... (już chyba nie musze wspominać, że czystych...)

a tutaj zamieszczam ile zajmuje konkretnie ten windowz:

698 MB (bajtów: 731 906 048)

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - jaszczur - 04-04-2010 18:34

Hmmmm... Zmien program do nagrywania. Ten CDBurnerXP to szmelc i czesto wywala bledy, albo sie wiesza podczas nagrywania.

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - n0n4m3 - 04-04-2010 18:37

No to bierzesz pendriv'a i jazda z USB_BOOT

Tutaj problemem moze byc oprogramowanie, zepsuty laser, padnięty silnik napędu, itd, itd.

Radzę więc instalowac z USB.

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Grochu_kg - 04-04-2010 18:46

Pendriva nie posiadam, zaraz sproboje nagrac tym programem Imgburner.

A napęd CD-Rom jest w 100% sprawny, jeszcze 2 dni temu kumplowi zgrywałem program na płytkę.

Na ImgBurner już poszło, lecz przy nagrywaniu wywalił errror a o to fota:

Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zarejestruj się tutaj.

Dodam ze miałem zaznaczona opcje "verify" w tym programie i to przez to chyba zaczęły błędy wywalać, bo nagrać sięnagrało, lecz pozniej przeszło do jakiegos etapu weryfikowania, i mysle ze wtedy sprawdzalo legalnosc programu albo cos i nie pozowlilo na nagranie tak mi sie bynajmniej wydaje.

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - assasin - 04-04-2010 21:34

Opcja Weryfikacji nie sprawdza ci legalności programu tylko poprawności nagranych danych. Ja osobiście to wyłączam, bo czasami zdarza się tak że wszystko jest nagrane OK a program pokazuje że są błędy. Ten screen przedstawia błąd napędu z tego co widzę, może źle zainstalowane stery do napędu.

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Grochu_kg - 05-04-2010 00:00

Mniejsza z tym, na płytkę się nie udało. Postanowiłem zrobić bootowanie systemu przez mp3, wszystko ok zrobiłem tak jak w poradniku w systemie windowza, wgralem go zgodnie z instrukcja na mp3 i git. Płyta główna posiada bootwanie USB-HDD, a płyta gl. to: Kobian KOB P4X266a NDSUX.

No i ustawiłem na te bootowanie USB, i.... no wlasnie wyskakuje niby ze cos tam rusza "verifying dmi pool data" po czym sie na tym "zwiesza" i nie chce ruszyć dalej ;/ Nie mam pojęcia o co chodzi...

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - n0n4m3 - 05-04-2010 09:06

Jakie masz parametry systemu?

To normalne ze zwiesza na "Veryfing pool data" Jest to normalne.

Od parametrów zależy w jakim czasie pójdzie dalej...

Teraz tak, Wejdz w bios i w "Power Menagment" (prawdopodobnie w tą zakładkę)

Dalej szukasz USB DEVICE 2.0 CONTROLLER (cos podobnego) i onok z DISABLE zmieniasz na ENABLE.

To samo robisz z USB DEVICE 1.1 CONTROLLER.

Res i spróbuj zastartowac z "pendraka"

PS. Jezeli w określonym czasie nie klikniesz opcji 1 po starcie z "pena", system WIN włączy sie automatycznie (bez bootowania)

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Grochu_kg - 05-04-2010 22:02

P4 2ghz
1gb ram
płyty gł. to KObian Kob NDSUX~~~nie pamiętam całej nazwy
grafika to radek 9000pro 128mb

a co do "power menagment" to jest taka zakładka ale nie ma żadnego "usb device 2.0 controller" ani nic w tym stylu (w całym biosie nie ma ), jedynie co jest od USB to kontrolka myszki i klawiatury ;O, no i botowanie USB-HDD, USB-CDROM itd...

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - n0n4m3 - 05-04-2010 22:14

Cytat:Go to "Feature Setup".
"Enable" these options: "USB Function Support"

Spróbuj tutaj...

I jeszcze jedno, podaj nazwe swojego biosu.

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Grochu_kg - 05-04-2010 22:17

zaraz sprawdze : ) tymczasem sciagne everesta i Ci podam nazwe biosu

aha a co do tego veryfing dmi pool data to on sie tutaj po prostu zwiesza... nawet jak nic nie bede klikal to bedzie tak stalo nawet i godzine i nic sie nie zrobi, nie uruchomi sie automatycznie windows ani nic ; p

@edit

Typ BIOS'u - Award Modular

Typ BIOS'u Award - Award Modular BIOS v6.00PG

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - n0n4m3 - 05-04-2010 22:22

Spróbuj przeczyścić wszystkie kable (SATA i SATA2, wtyki USB itd,itd)

Sprawdź połączenia dysków i napędów z płytą. (ostatnio mieszałem z kablami SATA na starym kompie i pozamieniałem kolejność, wtedy właśnie miałem podobny problem Wink )

RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ - Grochu_kg - 05-04-2010 22:30

kompa czyściłem 2 dni temu - specjalnie przed formatem którego do dzisiaj nie zrobiłem : P

Ps. nic takiego nie znalazłem "USB function Support" a tutaj zamieszcze link z całym biosem, jeżeli chciałbyś zajrzeć gdzieś głębiej do biosu to napisz to zrobie screen.

Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zarejestruj się tutaj.