Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ
28-01-2010, 22:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-01-2013 14:40 przez Suchenz.)
Brick INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ
Wiele osób zadaje mi pytanie jak poprawnie zainstalować system, stosując kilka zasad jest to bardzo prosta czynność.

1. Dlaczego nie można instalować WindwoZa na uruchomionym systemie ?

Taki zabieg można porównać do sprzedawania spleśniałych kurczaków w biedronce, nakładanie jednego systemu na drugi to jak zmywanie pleśni i pokrywanie drobiu olejem aby udawał świeżość.
W przypadku nakładania zwykłego Windowsa XP na zainstalowanego zwykłego Windowsa XP ma to jakiś sens (w sumie dla mnie nie ma Tongue) , mamy tu do czynienia z odświeżaniem plików oraz uzupełnianiem uszkodzonych lub brakujących. Po takiej instalacji zostaje cały "syf", ustawienia kont etc. W przypadku WindowZ cześć konfiguracji przebiega już po sworzniu nowego konta,dlatego tak czy siak korzystanie ze starych kont nie jest zalecane. To tylko jeden z przykładów dlaczego nie warto tego próbować ... w sumie najważniejszym jest chyba to, że taka instalacja się nie powiedzie, ostatni raz robiłem takie rzeczy za czasów Windows 98 (z niewiedzy :E), na forum kilka osób zgłosiło, że przy takiej próbie wyskakują komunikaty błędów, dlatego jeszcze raz: NIE NAKŁADAMY SYSTEMU NA JUŻ ZAINSTALOWANY ! Jedyna opcja to użyć bootowalnej płyty i całkowicie sformatować partycję systemową.

2. Teoria, Co to jest to tajemnicze bootowanie ?

Proces uruchamiania się komputera i ładowania systemu operacyjnego do pamięci operacyjnej. W przypadku instalacji systemu jak można się domyśleć jest to ładownie się plików instalatora do pamięci operacyjnej tak aby mogły zostać uruchomione bez odpalonego systemu.

3. Jak się do tego zabrać ?

Cały "myk" z bootowaniem ma na celu sformatowanie partycji ze starym Windowsem (logiczne jest, że nie będzie możliwe usunięcie systemu w trakcie jego działania) aby wyczyścić wszystkie "śmieci".
Aby zbootować płytkę musimy spełnić dwa warunki :

a) Prawidłowo wypalić obraz płyty.
b) Ustawić kolejność bootowania w biosie.

Prawidłowe wypalanie obrazu płyty. (na przykładzie programu CDBurnerXP)

Płytę z systemem wypala się inaczej niż zwykłe dane. Jeśli zrobimy to w niewłaściwy sposób płyta nie będzie bootowalna.
Jak się do tego zabrać ...

1. Pobieramy instalkę windowz'a ( jeśli pobraliśmy w tzw "partach", musimy rozpakować jeden z nich , otrzymamy jeden plik o rozszerzeniu .iso )

[Obrazek: partyiiso.PNG]

2.Uruchamiamy program CdBurnerXP (4mb) i wybieramy opcje "Nagraj obraz iso" (oczywiście w innych programach ta opcja może się nazywać nieco inaczej.)

[Obrazek: cdburner1.PNG]

3. Ładujemy obraz płyty przy pomocy guzika "Browse"

[Obrazek: cdburner2.PNG]

4. Ustawiamy prędkość nagrywania x4-x10 (im mniejsza tym lepsza)

5. Nagrywamy system na CD ...

Stosunkowo łatwiej można zrobić to przy pomocy programu ImgBurner, opcja "Zapisz obraz na dysk"

[Obrazek: imgburn-1.png]

Ustawienie kolejność bootowania w biosie.

1.Uruchamiamy komputer i wciskamy klawisz "Del"

2.W oknie ustawień biosu szukamy opcji odpowiedzialnych za bootowanie. W różnych biosach opcje te mogą różnie się nazywać generalnie zawsze występuje tam słowo "Boot" wiec wystarczy chwile poszperać, a na 100% znajdziecie odpowiednią opcje. Interesuje nas pole o nazwie "First boot device" (urządzenie ładujące się w pierwszej kolejności), prawdopodobnie większość z was będzie miała ustawioną tą opcje na "Hard Drive", czyli ładowanie danych z dysku twardego, aby uruchomić instalator z płyty musimy ustawić pierwsze urządzenie bootujące na "CDRom".

[Obrazek: first_boot_cd_rom_bios_settings.jpg]

[Obrazek: boot-order-first-boot-device.jpg]

3. Wychodzimy z ustawień biosu pamiętając o zapisaniu konfiguracji.

[Obrazek: OWV30.f_speed.bios3-420-90.jpg]
(w tym przypadku F10:Save i potwierdzamy wpisując Y - nie sugerujcie się kolejnością bootowanych urządzeń na obrazku, ustawcie tak jak pisałem wcześniej! )

4. Po ponownym uruchomieniu komputera z prawidłowo wypalonym systemem w cdromie pojawi się nam taki komunikat "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z cd", wystarczy wcisnąć dowolny klawisz aby instalator zatrybił (Uwaga!: przy kolejnych etapach instalacji gdy komputer uruchamia się ponownie nie wciskamy już klawiszy!)

[Obrazek: rozruch.PNG]

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zarejestruj się tutaj.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Add Thank You Odpowiedz cytując ten post
04-04-2010, 17:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-04-2010 17:28 przez Grochu_kg.)
RE: INSTALACJA SYSTEMU WINDOWZ
jak chce zgrac windowza na plytke CD to pisze ze jest za malo miejsca : O (na 2 roznych czystych plytach CD tak wyskoczylo) windowz zajmuje 698mb plytka ma 702mb miejsca i nie chce sie wgrac, jako szczegół podam, że na dysku windowz zajmuje 716mb ale to nie powinno miec nic do tego.

A w czytniku DVD laser mi się zepsuł i nie moge windowza na dvd nagrac. jestem uziemiony w tym momencie ;/ Macie jakis pomysl?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
04-04-2010, 18:17
Nagraj tak jak masz podane powyżej i będzie dobrze. Obraz iso zajmuje 698 mb, więc nie powinno być problemu. Jeśli jednak problem pojawi się dalej. To napisz krok po kroku co i jak robisz , że tak się dzieje.

..:: Assasin's Group ::..
04-04-2010, 18:33
no nagrywam tak jak powyżej, tym samym programem dosłownie tak samo. Wyskakuje, że płyta posiada za mało danego miejsca aby to nagrać (na 3 płytach testowane i to samo) ale mimo wszystko napisze jak to robie:

1.Odpalam CdBurnerXP

2.Wybieram opcje 'nagraj obraz iso'

3.Zmieniam szybkosc nagrywania na najmniejszą, czyli 8x

4.Wyszukuje plik iso z windowzem poprzez opcje "przeglądaj"

5.Ładuje plik .iso z windowzem do CDBurnerXP

6.Klikam "nagraj płytę"

No i tu benc, wyskakuje error, że "niby" jest za mało miejsca na płycie... To jest niemożliwe, testowałem to na 3 różnych płytach.... (już chyba nie musze wspominać, że czystych...)

a tutaj zamieszczam ile zajmuje konkretnie ten windowz:

698 MB (bajtów: 731 906 048)
04-04-2010, 18:34
Hmmmm... Zmien program do nagrywania. Ten CDBurnerXP to szmelc i czesto wywala bledy, albo sie wiesza podczas nagrywania.

04-04-2010, 18:37
No to bierzesz pendriv'a i jazda z USB_BOOT

Tutaj problemem moze byc oprogramowanie, zepsuty laser, padnięty silnik napędu, itd, itd.

Radzę więc instalowac z USB.
04-04-2010, 18:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-04-2010 19:23 przez Grochu_kg.)
Pendriva nie posiadam, zaraz sproboje nagrac tym programem Imgburner.

A napęd CD-Rom jest w 100% sprawny, jeszcze 2 dni temu kumplowi zgrywałem program na płytkę.

Na ImgBurner już poszło, lecz przy nagrywaniu wywalił errror a o to fota:

Dodam ze miałem zaznaczona opcje "verify" w tym programie i to przez to chyba zaczęły błędy wywalać, bo nagrać sięnagrało, lecz pozniej przeszło do jakiegos etapu weryfikowania, i mysle ze wtedy sprawdzalo legalnosc programu albo cos i nie pozowlilo na nagranie tak mi sie bynajmniej wydaje.
04-04-2010, 21:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-04-2010 21:43 przez ainaruth.)
Opcja Weryfikacji nie sprawdza ci legalności programu tylko poprawności nagranych danych. Ja osobiście to wyłączam, bo czasami zdarza się tak że wszystko jest nagrane OK a program pokazuje że są błędy. Ten screen przedstawia błąd napędu z tego co widzę, może źle zainstalowane stery do napędu.

..:: Assasin's Group ::..
05-04-2010, 00:00
Mniejsza z tym, na płytkę się nie udało. Postanowiłem zrobić bootowanie systemu przez mp3, wszystko ok zrobiłem tak jak w poradniku w systemie windowza, wgralem go zgodnie z instrukcja na mp3 i git. Płyta główna posiada bootwanie USB-HDD, a płyta gl. to: Kobian KOB P4X266a NDSUX.

No i ustawiłem na te bootowanie USB, i.... no wlasnie wyskakuje niby ze cos tam rusza "verifying dmi pool data" po czym sie na tym "zwiesza" i nie chce ruszyć dalej ;/ Nie mam pojęcia o co chodzi...
05-04-2010, 09:06
Jakie masz parametry systemu?

To normalne ze zwiesza na "Veryfing pool data" Jest to normalne.

Od parametrów zależy w jakim czasie pójdzie dalej...

Teraz tak, Wejdz w bios i w "Power Menagment" (prawdopodobnie w tą zakładkę)

Dalej szukasz USB DEVICE 2.0 CONTROLLER (cos podobnego) i onok z DISABLE zmieniasz na ENABLE.

To samo robisz z USB DEVICE 1.1 CONTROLLER.

Res i spróbuj zastartowac z "pendraka"

PS. Jezeli w określonym czasie nie klikniesz opcji 1 po starcie z "pena", system WIN włączy sie automatycznie (bez bootowania)
05-04-2010, 22:02
P4 2ghz
1gb ram
płyty gł. to KObian Kob NDSUX~~~nie pamiętam całej nazwy
grafika to radek 9000pro 128mb

a co do "power menagment" to jest taka zakładka ale nie ma żadnego "usb device 2.0 controller" ani nic w tym stylu (w całym biosie nie ma ), jedynie co jest od USB to kontrolka myszki i klawiatury ;O, no i botowanie USB-HDD, USB-CDROM itd...
05-04-2010, 22:14
Cytat:Go to "Feature Setup".
"Enable" these options: "USB Function Support"

Spróbuj tutaj...

I jeszcze jedno, podaj nazwe swojego biosu.
05-04-2010, 22:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-04-2010 22:21 przez Grochu_kg.)
zaraz sprawdze : ) tymczasem sciagne everesta i Ci podam nazwe biosu

aha a co do tego veryfing dmi pool data to on sie tutaj po prostu zwiesza... nawet jak nic nie bede klikal to bedzie tak stalo nawet i godzine i nic sie nie zrobi, nie uruchomi sie automatycznie windows ani nic ; p

@edit

Typ BIOS'u - Award Modular

Typ BIOS'u Award - Award Modular BIOS v6.00PG
05-04-2010, 22:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-01-2012 07:09 przez Archangel Azrael.)
Spróbuj przeczyścić wszystkie kable (SATA i SATA2, wtyki USB itd,itd)

Sprawdź połączenia dysków i napędów z płytą. (ostatnio mieszałem z kablami SATA na starym kompie i pozamieniałem kolejność, wtedy właśnie miałem podobny problem Wink )
05-04-2010, 22:30
kompa czyściłem 2 dni temu - specjalnie przed formatem którego do dzisiaj nie zrobiłem : P

Ps. nic takiego nie znalazłem "USB function Support" a tutaj zamieszcze link z całym biosem, jeżeli chciałbyś zajrzeć gdzieś głębiej do biosu to napisz to zrobie screen.

Odpowiedz